W pierwszej połowie przyszłego roku może zacząć działać odpowiednik Kliniki Budzik dla dorosłych. Prof. Wojciech Maksymowicz, dyrektor kliniki neurochirurgii uniwersyteckiego szpitala klinicznego w Olsztynie, powiedział, że Agencja Oceny Technologii Medycznych pozytywnie zaopiniowała projekt programu leczenia dorosłych w śpiączce.

21 listopada w Warszawie profesorowie z Japonii, Niemiec, Belgii i Polski byli prelegentami Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Najnowsze osiągnięcia w diagnostyce i leczeniu śpiączki”, zorganizowanej przez Fundację „Akogo?”.

Prof. Wojciech Maksymowicz, z USK w Olsztynie, w wykładzie otwierającym mówił o sensie wielomodalnego wspomagania powrotu do świadomości i możliwościach niesienia pomocy osobom w śpiączce.

Prof. Maksymowicz jest inicjatorem programu wybudzania ze śpiączki osób dorosłych, który umożliwiłby otwarcie pierwszej w kraju kliniki wybudzania ze śpiączki dla dorosłych pacjentów. Miałaby ona powstać w Olsztynie.

Olsztyński szpital uniwersytecki posiada między innymi wyspecjalizowany oddział neurorehabilitacji oraz przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy sprzęt badający funkcje mózgu osób w śpiączce.

W rozmowie z portalem rmf24.pl, profesor Maksymowicz zapowiedział, że program wybudzania ze śpiączki osób dorosłych ruszy w przyszłym roku. Ministerstwo musi teraz przygotować rozporządzenie, na podstawie którego minister dokona zmian w swoim systemie finansowania. Zdaniem profesora, klinika zacznie działać pod koniec pierwszego półrocza 2016 roku.

Koszt rocznego funkcjonowania placówki jest szacowany na 10 milionów złotych.


Więce: rmf24.pl